Winners
GOLDEN MASK WINNERS
(season 2009 - 2010)
(season 2009 - 2010)
-
DRAMA/ BEST LARGE SCALE PRODUCTION
- UNCLE VANYA Vakhtangov Theatre, Moscow
DRAMA/BEST SMALL SCALE PRODUCTION
- TRIPTYCH, Pyotr Fomenko Theatre, Moscow
DRAMA/BEST DIRECTOR
- Andrei MOGUCHY, IZOTOV, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
DRAMA/BEST ACTRESS
- Olga YAKOVLEVA, Grandmother – THE PRECIPICE, Moscow Art Theatre
DRAMA/BEST ACTOR - Igor GORDIN, He – A GENTLE CREATURE, TYuZ, Moscow
DRAMA/BEST DESIGNER
- Alexander SHISHKIN - IZOTOV, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
DRAMA/BEST LIGHT DESIGNER
- Damir ISMAGILOV - HAMLET, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
DRAMA/BEST COSTUME DESIGNER
- Maria TREGUBOVA - TA-RA-RA BOOM-DE-BOOM, School of Dramatic Art, Moscow and Chekhov International Theatre Festival
PUPPETRY/BEST PRODUCTION
- THE BEAR - Puppet Theatre, Kostroma and Artistic Association “Kult-Proekt”, Moscow
PUPPETRY /BEST DIRECTOR
Not awarded
PUPPETRY /BEST DESIGNER
- Emilie VALANTIN - SILLY GRIBOUILLE AND MR. BUMBLEBEE, Puppet Theatre, Yekaterinburg
PUPPETRY /BEST ACTOR
Not awarded
SPECIAL AWARDS OF DRAMA THEATRE JURY
INNOVATION /BEST PRODUCTION
- Anastasiya SVETLOVA,Yekaterina Ivanovna – YEKATERINA IVANOVNA, Volkov Theatre, Yaroslavl
- Young Directors For Children project:
THE MAGIC RING,
ALMOST THE TRUTH,
THE FEARLESS LORD,
HOW THE TOMCAT WALKED WHERE HE WOULD
- GVIDON - School of Dramatic Art, Moscow
OPERA/BEST PRODUCTION
- DIE FRAU OHNE SCHATTEN - Mariinsky Theatre, St. Petersburg
OPERA/BEST CONDUCTOR
- Teodor CURRENTZIS - WOZZECK, Bolshoi Theatre, Moscow
OPERA/BEST DIRECTOR
- Dmitry CHERNYAKOV - WOZZECK, Bolshoi Theatre, Moscow
OPERA/BEST ACTRESS
- Elena ZHIDKOVA - Judith – DUKE BLUEBEARD'S CASTLE, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
OPERA/BEST ACTOR
- Neil SHIKOFF - Eléazar – LA JUIVE, Mikhailovsky Theatre, St. Petersburg
BALLET/BEST PRODUCTION
- SECHS TANZE. PETITE MORT - Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
CONTEMPORARY DANCE/BEST PRODUCTION
- MIRLIFLOR - Dialogue Dance, Kostroma
BALLET/CONTEMPORARY DANCE – BEST BALLETMASTER/BEST CHOREOGRAPHER
- Uri IVGI and Johan GREBEN - THIS IS NOT A LOVE SONG, Provincial Dances, Yekaterinburg
BALLET/CONTEMPORARY DANCE/BEST ACTRESS
- Yeakaterina KONDAUROVA - Anna Karenina – ANNA KARENINA, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
BALLET/CONTEMPORARY DANCE/BEST ACTOR
- Leonid SARAFANOV - QUATRO, Theatre Centre “On Kolomenskaya”, St. Petersburg
OPERETTA/MUSICAL/BEST PRODUCTION
- DEAD SOULS - Musical Comedy Theatre, Yekaterinburg
OPERETTA/MUSICAL/BEST CONDUCTOR
- Boris NODELMAN - DEAD SOULS, Musical Comedy Theatre, Yekaterinburg
OPERETTA/MUSICAL/BEST DIRECTOR
- Kirill STREZHNEV - DEAD SOULS, Musical Comedy Theatre, Yekaterinburg
OPERETTA/MUSICAL/BEST ACTRESS
- Tatiana MASLAKOVA - Tonya – TWO SOLDIERS, Musical Theatre, Khabarovsk
OPERETTA/MUSICAL/BEST ACTOR
- Dmitry AVERIN - Count Rezanov – JUNO AND AVOS, Musical Theatre, Rostov-on-Don
MUSICAL THEATRE/BEST COMPOSER
- Alexander PANTYKIN - DEAD SOULS, Musical Comedy Theatre, Yekaterinburg
MUSICAL THEATRE/BEST DESIGNER
- Paul Brown - DIE FRAU OHNE SCHATTEN, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
MUSICAL THEATRE/BEST COSTUME DESIGNER
- Sergei BARKHIN - CAFE SOCRATE, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
MUSICAL THEATRE/BEST LIGHT DESIGNER
- Gleb FILSHTINSKY - WOZZECK, Bolshoi Theatre, Moscow
SPECIAL AWARDS OF MUSIC THEATRE JURY - Natalia LEDOVSKAYA Esmeralda – LA ESMERALDA, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
CRITICS AWARD
- EXHIBITS, Drama Theatre, Prokopievsk
BEST FOREIGN PRODUCTION PRESENTED IN RUSSIA IN 2010
- THE HOUR WE KNEW NOTHING OF EACH OTHER, Graz-based Theatre (Austria)
director Viktor Bodo
CONTRIBUTION TO THEATRE ART
- Tatiana SHMYGA
- Galina UMPELEVA